Web Tasarımı Neden Önemli

Web tasarımı neden önemli hakkında bana yılların verdiği tecrübe ve profesyonellikten faydalanarak değerli olduğunu düşündüğüm bazı bilgileri paylaşmak istiyorum .Bu iş hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip biri olarak web tasarımının ne olduğunu, hayatımızdaki önemini , Web tasarım bilgisinin tasarlanacak sitenin internet aleminde büyümeye katkısını, web sitesinin yaşamınıza katacağı renkleri anlatmak istiyorum .

a-) Web Tasarımı Nedir ?
Web tasarımı ; önüne geçilemeyen bir hızla ilerleyen ve tüm dünyanın ortak haberleşme platformu olan internetin milyarlarca küçük birimlerinden yani internet sitelerinden müteşekkil olan devasa haberleşme ağının, küçük birimlerini tasarlama ve ağla tanıştırma sanatıdır. İnsanlar, gerek kurumsal olarak gerekse bireysel olarak kendi kimliklerini bu ağda sergileyerek tüm dünya insanları tarafından tanınmak ihtiyacı içine hızla itilmişlerdir. İnternetin dünyada tanınmaya ilk başladığı zamanlarda bu bir lüks idi. Artık bu durum lüks olmaktan çıkıp zaruri bir ihtiyaç haline geldi. Bu durumun hızla gelişmesinde elbette internet aleminde hatırı sayılır ölçüde büyük paraların dönmesi ve bu işlerden elde edilen kazançların çok ciddi boyutlara ulaşmasının payı büyüktür.

web-tasarimda-renkler

b-) Web Tasarımının Hayatımızdaki Önemi :

Dünya, zamanının büyük bir bölümünü web sitelerinden müteşekkil devasa internet ağında geçiriyor. Durum böyle olunca da ürünlerini pazarlamak isteyen firmalar profesyonel olarak tasarlanmış son derece güvenli web sitelerini kullanarak ürünlerini zamanın her anında çok daha geniş kitlelere tanıtma fırsatını sonuna kadar kullanıyorlar. Aklınıza gelebilecek veya gelmeyecek her alanda, her türlü kesime ve ihtiyaca hitap eden milyonlarca web sitesinin arkasında, arka planda çalışan işinde profesyonel elemanlar mevcut. Aynı eviniz veya işyeriniz gibi, web siteleri de ilgiye bakıma yenilenmeye ve güncellenmeye, olası saldırılardan korunmaya ihtiyaç duyuyor. Milyarlarca dolar değerindeki arama motorlarının botları belirli zamanlarda web sitelerine sızarak siteleri teftiş ediyor, kriterlerine uyanları yani en iyilerini en üst sıralara taşıyarak o sitenin ziyaretçi kitlesini katlıyor, ve bir taraftan ziyaretçilere kaliteyi sunma amaçlarına ulaşırlarken, diğer taraftan web sitelerinin sahiplerinin ceplerini doldurarak herkesi memnun ediyorlar.

İnternet ağında gerek bireysel gerekse kurumsal kimliğinizi dünyanın dört bir tarafında her daim ifşa etmek istiyorsanız, çok iyi bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor. Çok iyi bir web sitesine sahip olmanın ilk şartı, siteyi işinde uzman birilerine tasarlatmaktan geçer. İşte bu noktada web tasarımının önemi ortaya çıkıyor. Başarının olmazsa olmazı budur. Tıpkı yeni inşa edilecek bir binanın temeli gibidir web tasarım. Temeli sağlam olmayan bir bina nasıl ayakta kalabilir ? Dahası temeli sağlam olmayan bir binanın güvenliğinden bahsedilebilir mi ? En küçük bir depremde yerle bir olacak olan bir yapı düşünün! Böyle bir yapının içinde rahat edebilir misiniz ? İşte Web sitelerini birer bina olarak düşünürseniz, web tasarımını da binanın temeline birebir benzetebilirsiniz.

c-) Web Tasarımının Sitenin Büyümesine Olan Katkısı:
Amaç ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra profesyonel web masterleri devreye koyabilirsiniz. Onlar sizin ihtiyaçlarınıza göre sitenizi tasarlayacak, gerekli olan tüm altyapıyı sağlayacak ve sitenizin güvenliği için gerekli tüm tedbirleri aldıktan sonra, siteniz hitap etmek istediğiniz kitleyi yavaş yavaş kendine çekecektir. Unutmayın iyi bir web sitesi için, iyi bir web tasarım gerekli. Web tasarımının sitenin büyümesine katkısından bahsedelim ; Web tasarımı iyi yapılmış, modern bir ön yüze sahip, alt sayfalar konusunda sınır tanımayan, hostingi sağlam içeriği zengin, sürekli olarak güncel ve özgün yazılarla donatılan güvenliği sağlanmış , dikkat ve emek verilmiş bir site, “Google” gibi dev arama motorlarında en baş sıralarda daima yerini koruyacaktır. Bu şu anlama geliyor; siteniz güzel tasarlanmışsa, ilk ziyaretçileri hemen cezbedecektir.

Ziyaretçi güzel bir tasarım ve zengin bir içerikle karşılaştığında siteyi terk etmek istemeyecek, ve sitenin diğer sayfalarını da heyecanla karıştırmak isteyecektir. Aradığını bulan ziyaretçi, sitenin daimi ziyaretçisi olmakla kalmayıp çevresini de bu siteden haberdar edecektir. Ziyaretçi sayıları gün geçtikçe artacak ve siteniz bu sayede size yeni bir çevre kazandırırken, öte yandan reklam yoluyla para da kazandırmaya başlayacaktır. Ama tüm bunlar için gerekli ön şart, iyi bir web tasarımıdır.

d-) Web Sitesinin Yaşamımıza Katacağı Renkler:

Kendinizi ifade edebilmek için sınırsız internet kaynağına sahipsiniz. Günün 24 saati, vermek/ satmak istediklerinizi her an alabilecek birilerinin var olduğunu bilmek hayatınıza renk katacaktır. Dahası günün her hangi bir anında, web sitenize bağlanabilmenin, sizi ziyaret eden kullanıcıları misafir edebilmenin, onlarla iletişime geçebilmenin ,onların ihtiyaçlarını karşılayabilmenin verdiği haz coşku kayda değerdir.

Bu yazımda, web sitelerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasında web site tasarımının önemini anlatmaya çalıştım. Eğer siz de hızla gelişip büyüyen dev internet ağındaki sağlam yerinizi almak ve kendinizi, işinizi tüm dünyaya ifade etmek ve kusursuz bir şekilde tanıtmak istiyorsanız, emeğin değerini bilen ve emeğe saygı duyan işinde uzman profesyonel kadromuzla profesyonel hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin.

Yorum yapın