esa web tasarım logosu

Web Tasarımda Profesyonel Destek

Web Tasarımda Profesyonel Destek - eSa Web Tasarım

İnternet üzerinde birbirimiz ile iletişime geçtiğimiz, çeşitli küçük oyunları oynadığımız, yemek tariflerini öğrendiğimiz, aklımıza takılan bir konuyu ya da bize verilen bir ödevi bulduğumuz, arama yapmak için kullandığımız, video izlediğimiz veya benzeri pek çok işlevi yerine getiren içeriğin tamamı web sitelerinde yer alır. Web sitelerinin nasıl yapıldığını, kimler tarafından tasarlandığını, içeriğinin kimler tarafından oluşturulduğunu, her farklı tasarıma sahip web sitesi ile karşılaştığımızda merak ederiz. Her ne kadar asıl amaç içeriğin yayılması olsa da, web tasarım başlı başına pek çok farklı beceriyi ve disiplini bir arada kullanabilen kişiler tarafından yapılır. Standart bir web sitesinin aksine, ilgimizi çeken ve sitede daha uzun süre sıkılmadan kalma isteğini bizde uyandıran bir web sitesindeki içeriğin yanı sıra, bu web sitesinin tasarımı ve dizaynı da oldukça önemlidir.

Web tasarımı, web grafik tasarımı, ara yüz tasarımı, kodlama ve script yazımı, kullanıcı deneyimi için tasarlama ve daha kolay erişilebilmesi için arama motoru optimizasyonu da dâhil olmak üzere pek çok farklı alanı içerisinde barındırır. Genel olarak web sitesi tasarımında, tasarım ve uygulama süreci içerisinde pek çok farklı ekip görev alır. Günümüzde internet üzerinde web tasarımı ile ilgili eğitimleri yazılı veya çeşitli medyalar olarak bulabiliriz. Ayrıca bu eğitim üniversiteler ya da yüksek okullarda da verilmektedir. Bunun yanı sıra bu eğitimler özel eğitim kuruluşları tarafından da verilir.

professional-hizmet

Bu eğitim her ne şekilde alınmış olursa olsun, web tasarım eğitimi almış bir bireyin ilk çalışması bir web sitesi oluşturmaktır. Ayrıca basit bazı web tasarım ve internet terimlerini keşfedenler veya internetin imkan ve olanaklarından faydalanmak isteyenlerin pek çoğu da, özellikle CMS (content management system) adı verilen içerik yönetim sistemleri kullanarak, web sitesi kurmaya karar verirler. İster hazır sistemler ile kurulmuş olsun, ister kod yazılarak oluşturulmuş olsun; bir web sitesinin yalnızca bu aşaması asla yeterli olmaz. Kurumsal, bireysel ve ticaret amacıyla açılmış tüm web sitelerinin bir süre sonra profesyonel desteğe ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçek olarak tekrar, tekrar site sahibinin karşısına çıkar. Emek ve uğraş verilerek eklenen içeriğin geniş kitlelere ulaştırılması önem taşır.

İlk başta web sitesi oluşturanlar için gereksiz bir masraf gibi görünen ve SEO adı verilen arama motoru optimizasyonu, zamanla sitesine pek fazla ziyaretçi gelmediğini gören site sahipleri tarafından önemsenmeye başlanır. Çünkü zaten, oluşturulan web sitesine bir miktar ücret ödenmiş ve emek verilerek girilen içerik de hâli hazırda durmaktadır. Bazıları bunu tek başlarına gerçekleştirmek isterler. Yaptıkları ilk iş ise; arama motorlarında konu ile ilgili arama yapmaktır. Fakat, web grafik tasarımının uçsuz bucaksız terimleri ile her web sitesinde anlatılanların farklı olması nedeniyle, bir süre sonra; site sahibinin bir miktar kafası karışır. Bu bağlamda; profesyonel hizmetlere yönelme gereği hisseder.

Profesyonel şekilde web grafik tasarımı ile arama motoru optimizasyonunun gerçekleştirilmesinde ekip çalışması büyük önem arz eder. Bir web sitesinde yalnızca içerik önemli değildir. Bir web sitesi pek çok faktör bir araya toplandığı takdirde, hit dediğimiz ziyaret sayısı ile sitenin tanınırlığı artar. Bu faktörler arasında sosyal medyada tanıtım, anahtar kelime seçimi, bu kelimelerin nerede ve nasıl kullanılacağı, web sitesindeki görsellerin ve reklamların dağılımı, içerik yönetimi, çalışmanın doğallaştırılması, yazılım faktörü gibi konular yer almaktadır. Bunlardan bazıları uzun sürede, bazıları ise kısa sürede yapılan çalışmalar ile düzenlenir. Ayrıca örümcek adını verdiğimiz arama motorlarının yazılımlarının nereye, ne şekilde baktığının da bilinmesi de önemlidir. Bu örümcekler web sitesinin arka planında duran, bizim ancak istediğimizde gördüğümüz ve karışık halde bulunan kodları sürekli olarak kontrol ederler. Tüm bu çalışmalar için uzun bir web grafik tasarımı deneyimine sahip olan, gelişen internet teknolojisine sürekli olarak adapte olmak amacıyla eğitimler almayı sürdüren, gerekli her farklı dalda konusunda branşlaşmış kişileri ekibinde bulunduran bir grup tercih edilmelidir.

Bu nedenlerden dolayı, emek vererek eklediğiniz içeriğinizin yer aldığı web sitenizin büyümesinde katkı payımız olmasını istiyor, tüm sorunlarınıza çözüm olabilecek alt yapıya sahip ekibimizle en kısa sürede iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Eğer ekleyeceğiniz içeriğe karar verdiyseniz ve bir web sitesi açmayı planlıyor iseniz; o zaman web sitenizi açmadan önce bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz. Çünkü, yukarıda anlattığımız bazı sorunlar ile karşılaşmadan, internetteki sitenizden keyif olarak nasıl büyüdüğünü hep birlikte görmek için bizde sabırsızlanıyoruz.

Sonuç olarak İnternet siteniz için planlarınızı ertelemeyin. Profesyonel ekibimizden yardım almadan sitenizin geçirdiği her an, aynı daldaki rakiplerinize yarayabilir. Bu konuda ekibimizle sizlere yardımcı olmak bize büyük mutluluk verecektir.

Benzer Yazılar