esa web tasarım logosu

Web Sitesi Tasarımı

Web Sitesi Tasarımı - Ücretsiz İnternet Sitesi Yapma Yolları

Ücretsiz İnternet Sitesi Yapma Yolları Nelerdir?

Web sitesi tasarımı firması olarak Ankara’nın önde gelen ajansı olmak emin olun sandığınızdan daha zor. Bazen bu ücretsiz web sitesi nasıl yapılır? Gibi sorulara cevap vermek zorunda kalıyorsunuz. Sektörde sürekli güncel kalmanız sıralamanızı korumanız anlamına geliyor. Tabi ki paylaştığınız yazıların faydalı olması gerekiyor. Bu yüzden sizlere bu yazımızda bedava web sayfası yapabilmek için nelere ihtiyacımız var? Ve en kolay yollar nelerdir bunları anlatacağım.

Bedava Grafik Tasarım Programları Hangileri?

Tasarım yapmak için aslında herkesin bildiği ve tek yaygın olan program Photoshop’tur. Ancak ücretli tasarım programı olması, çoğu kişi tarafından tercih edilmez. Kuşkusuz en iyi grafik tasarım programı olduğu için 30 günlük deneme sürümünü indirip tasarım yapabilirsin. Peki bedava kullanılan grafik tasarım programları var mı ? Sorusuna cevap olarak:

  1. Inkspace: Ücretsiz vektörel grafik tasarım yazılımı
  2. Gimp: Ücretsiz pixel tabanlı grafik tasarım programı
  3. Vectr: Ücretsiz vektör tabanlı program
  4. Microsoft Paint: Ücretsiz ve en basit tasarım programı

Sıralamış olduğumuz bu 4 programla web siten için ücretsiz tasarım yapabilir, hatta logo oluşturabilirsin.

Web sitesi tasarımı yapma yolları

Uyarı yapmadan geçmek istemiyorum. Grafik tasarımı yaparken de özgünlük çok önemlidir. SEO artık sadece yazılarda değil resimlerde de kilit rol oynamaktadır. Bu yüzden başka yerden resim indirip üzerinde değişiklik yapmanız arama motorları tarafından fark edilir. Tanıtım amaçlı olsa da web sitesi yaparken hayal gücünüzü kullanıp veya fotoğraf çekip özgün görseller oluşturun. Ücretsiz olarak online tasarım siteleri bulunmakta. Nerede olursa olsun bunları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Belirli bir şablon üzerinde herkes tarafından kullanılan resimler sizlere faydadan daha çok zarar verecektir.

Photoshop Nedir?

Dünya’nın en büyük grafik ve medya yazılımları üreten Adobe Inc. şirketi tarafından Windows ve macOS işletim sistemleri için geliştirilmiş, pixel tabanlı grafik tasarım programıdır. Aklınızda ki ve hayalinizde ki tüm görselleri bu program ile bilgisayara geçirebilirsiniz. İnternet siteleri çoğu olarak Photoshop kullanılarak yapılmaktadır.

Hazır Web Siteleri

Alan adını ve barındırma alanınız (hostinginiz) mevcutsa, arama motorlarını kullanarak bir çok hazır site template denilen örneklere ulaşabilirsiniz. Bunlar genelde HTML, PHP veya ASP programlama dilleriyle yazılmış olur. Bizim tercihimiz ise Dünya’nın en iyi kişisel yayın sistemi olan WordPress’tir. Yüzlerce eklenti ve tema ücretsiz olarak verilmektedir. WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra, hiç zahmete girmeden tek tıkla tema veya eklenti indirip kurabiliyorsunuz.

Ekstra olarak ücretsiz içerik yönetim sistemi olarak Joomla bulunmaktadır. Joomla’nın da bedava sunduğu bir çok tema ve eklenti bulunmaktadır. Alternatif olarak belirtiyoruz. Oysa ki bizimde alt yapımız WordPress olmaktadır.

WordPress Nedir?

Türkçe anlamı kelime basımı olan, genel kamu lisansına sahip, PHP ve MYSQL dilleri kullanılarak yazılmış içerik yönetim sistemidir. Dünya’nın %37 bu  CMS yazılımını kullanmaktadır. Ankara web tasarım ajansı olarak bizimde güvendiğimiz ve tavsiye ettiğimiz tek yazılımdır.

Web Sitesi Tasarımı Yayınlamak İçin Siteler

Yukarıda sıraladığımız grafik tasarım programlarını kullanarak şahane tasarımlar oluşturduysanız. Yaptığınız fotoğrafları yayınlamak istiyor fakat paranız olmadığı için insanlara bu harika görselleri paylaşamıyorsanız. Şimdi sizlere ücretsiz web site hizmeti veren sayfaları anlatacağım. Bunların bazılarının kullanımı oldukça basit bazıları ise admin panelleri oldukça karışıktır. Daha fazla sizi bekletmeden hemen yönlendirmeye başlıyorum.

Ücretsiz site açmak için aşağıdaki bağlantıları kontrol edin:

Aslında saydığımız bu 3 adet firmadan daha fazla ücretsiz hizmet sunan siteler bulunmakta. Güvenilir ve devamlılığı olan en iyi 3 siteyi sizlerle paylaştık. Diğer sitelerde genelde kapanma söz konusu olmaktadır. Niyetimiz web sitesi tasarımı yaptıktan sonra emekleriniz boşa gitmesin. Emeğinizin karşılığını almak için devamlı yayınladığınız içerikleri saklayacak bir yayıncıya ihtiyacınız vardır. Ve bu 3’ü aralarında en iyileri güvenle kullanabilirsin. Yaptığını işi düzgün yapmak için kesinikle tecrübeye ihtiyacınız olacak.


Ancak ucuz olan şeyler her zaman işe yaramaz veya çabuk kırılır. Sunulan ücretsiz hizmetlerin hepsinde limitler kısıtlıdır. Normal bir web tasarımcıya site yaptırmanız hem sizin için zaman kaybı olmaz, hemde paranızı karşılığını alabilirsiniz. Aksi takdirde bedava hizmet sunan siteleri kullanarak daha fazla para ödemeniz kaçınılmaz.

eSa web tasarımda ücretsiz domain ve hosting kampanyasıyla web tasarım fiyatı 490 TL’dan başlayan fiyatlarla web sitesi sahibi olabilirsin. eSa web tasarım şirketi olarak SEO, kurumsal web tasarım ve kurumsal kimlik alanlarında da hizmet vermektedir.
Dilerseniz size ihtiyacınıza özel fiyat teklifi yapabiliriz. 

Benzer Yazılar