esa web tasarım logosu

Web Siteleri ve İnternet Tarihi

Web Siteleri ve İnternet Tarihi - eSa Web Tasarım

İnternet Türkiye’ye 21 yıl önce gelmiştir. İnternetle beraber olan devrim, geldikden sonra günümüze kadar BYKP tarafından açıklanan sayıya göre yaklaşık 40 milyon kullanıcı yararlanmaktadır. Gelişmiş ülkere nazaran kullanıcı sayısı ne kadar az olsada hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir.

İlk İnternet Bağlantısı 1993 Senesinde
Türkiyeyle internet teknolojisinın tanışması ilk olarak 1987 yılında Ege Üniversitesi’nin uğraşlarıyla kuruldu. İlk kez ise 12 Nisan 1993 senesinde ODTÜ tarafından Ankara-Washington arasında kiralık olarak kullanılan hat yurduşı ile ilk bağlantı olarak biliniyor. Bu sayede 12 Nisan Türkiye’nin internetle tanışması olarak kabul edilmiştir.

Türkiye’de ki İlk Web Siteleri

İnternetin gelmesiyle birlikte aynı sene içerisinde ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri ilk Türk web sitelerini yayınlamıştır. 64kbit/sn hızında olan bu hatlar, uzun bir süre boyunce Türkiye’nin tek çıkışı oldu. Ege Üniversitesi’nden çıkan hat ise 1994 yılının başında 64kbit/sn. hızında bağlantıya geçmiştir.

world-wide-web-dunya

Bir Sene Sonra Servis Sağlayıcı
1994 yılında kurumlar ve firmalar tarafından internet hesapları kullanılmaya başlanmıştır. İlk internet servis sağlayıcısı adı “tr.net” 1994 yıllarının başıyla hizmete girmiştir. Daha sonra sırayla, Bilken Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul teknik üniversitesi internet erişimine kavuşmuştur.

“tr” Uzantılı Siteler
1993 senesinde yapılan ilk 2 “tr” uzantılı sitesi sonrasında, İnternet sitesi olarak “tr” uzantılı siteler gün geçtikçe artmakta ve İnternet reklamı piyasasında yerrini almaktadır.

İnternetin Dünya Üzerindeki Çıkıl Tarihi 1969
Dünya üzerinde ilk internet “paket anaharlamalı” ağ sitemi olarak 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı APANET’in kurulması ile başlangıcı sağlamıştır. Amerika Savunma Bakanlığı çeşitli projeleri desteklemesi için ARPANET isimli ağ oluşturmuştur. Kurulan bu ağ ABD’deki çeşitli ve değişik araştırma ve üniversitede ki bilgisayarları kapsayarak büyüme sağlamıştır.

Bu sayede ağ için protoloş seti geliştirelerek 1972 senesinde ilk e-posta formatı ve telnet protokolü yayına girmiştir.

İnternet’in Halka Açılışı 1989

İnternet’in omurgası diyebileceğim ilk ağ 1986 yılında NSFNet sayesinde oluşturulmuştur. Bu olayın takibinde İnternet halka açık haline gelmesi tam olarak 1989 yılından sonra olabilmiştir. İlk internete oluşan birimler üniversite, araştırma kurumları ve kütüphaneler olarak sıralayabiliriz. Ağ paylaşımında dosya, bilgi ve arşiv olarak bu yıl içinde gerçekleşmiştir.

Web Siteleri ve Ticari Boyutu
1990 yılı Hazarin ayı civarında TCP/IP’nin ilk defa kullanılmaya başlandığı ağ olan ARPANET’in kullanımdan kaldırılarak yerine ABD, Avrupa, Japanyo ve Pasifik ülkelerince ticari ve hükümetlerin işletmelerinde amurgalar tarafından alınmıştır. TCP/IP ile interneti 90’lı yıllar ve sonrasında büyük bir yörünge kazanarak İnternet’in ticari şekilde gelişmesine sebep olmuştır.

WWW Doğuşu
Artık Dünya çapında kullanılmaya başlayan internet erişimi 1989 yılında CERN tarafından bilgi/dosya ve arşivlerin daha hızlı olabilmesi için büyük bir çalışma başlattı. Başlatılan çalışmada 1991 yılında www (Worl Wide Web) protokolü ile kullanılmaya başlamıştır.

İlk Web Tarayıcısı
1993 senesinde NCSA çalışmalara başlayarak protokol üzerinde grafik ve ara yüzlü tasarım olan “Mosaic” adlı web tarayıcısını geliştirmiştir. Daha sonra Mosaic adlı programı takim eden Netscape, Explorer, Opera, Yandex, FireFox ve Google Chrome gibi web tarayıcıları izlemiştir.

Benzer Yazılar