Domain seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir? Doğru alan adı ve marka seçimi için esa.gen.tr’ye gel.

İnternet sitesi açmak için gereken temel ihtiyaçların başında domain ve hosting gelir. Domain bir web sitesinin gerçekte ki adresi gibidir. Yani İnternet kullanıcıları, tarayıcılarının arama kutucuğuna bu alan adını yazarak yani adresini yazarak, siteye erişim sağlayabilmektedir. Bu nedenle de bir web sitesi kurulacağı zaman muhakkak öncelikli olarak domain alınması gerekir. Ancak domain tıpkı marka sloganı gibi web siteleri için önem taşır. Dolayısıyla iyi ve kaliteli olması çok önemlidir. Bununla birlikte domain nasıl seçilmeli sorusuna yanıt olarak uzmanların tavsiyesi teknik faktörlerinde göz önünde bulundurulması yönündedir. Özellikle de web sitelerinin SEO uyumluluğu yönünden domain seçiminin oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır.

domain seçimi

Domain Nasıl Seçilmeli ve Nasıl Olmalı?

İlk olarak seçmek istediğiniz domain boşmu yoksa dolumu olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Domanin sorgulamak için https://esa.gen.tr/domain-sorgula/ urlsine giderek seçmek istediğiniz alan adının  müsait olup olmadığına bakın.

Domain Önerileri:

  • Almak istediğiniz domain benzersiz olmalı. Bu yüzden .com alan adı almaya özen gösterin
  • Markanızı doğru yansıtmalı. Örneğin mobilya mağazanız var ve marka olmak için isim arıyorsunuz. Mobilyaevi, mobilyacim, bimobilya veya mobilyax gibi isimler tercih edebilirsiniz.
  • En kısa ve en mantıklı bulduğunuz domain en doğru olandır.
  • E-ticaret sitesi için sepet, hemenal, magazasi, satinal, sepeti ve diyari gibi akılda kalıcı ekler kullanmak doğru seçim olacaktır.

Daha önce satın alınmış alan adları açık arttırma yoluyla satılabilir. Eğer ki daha önce satın almış domain almak isterseniz konu altıda bıraktığımız linkten bakabilirsiniz.

Web sitesinin SEO uyumluluğu için önemli bir bileşken olsa da eskiden olduğu gibi anahtar kelime uyumluluğu domain seçimlerinde ciddi bir fark teşkil etmiyor. Bu yüzden alan adı yani domain seçimleri sırasında daha özgürce hareket edebilme imkanı bulunuyor. Faaliyet gösterilecek alan, akılda kalıcılık gibi etkenler doğru domain ve nasıl olmalı sorularında ön planda tutulmalıdır. Bu sayede İnternet kullanıcılarının her zaman hatırlayacağı ve kolayca erişebileceği bir web sitesi alan adına sahip olunabilmesi mümkündür. Bu şekilde çok daha etkili ve çok daha güçlü bir alan adıyla İnternet ortamında sitenin faaliyete geçirilebilmesi mümkündür. Web tasarım yaptırmadan önce domain seçiminin en büyük önceliği aslında marka bilinirliği olmaktadır. Yani alan adınız ne olursa olsun insanların gözüne sokmadıkça markanız asla büyümez.

Domain Nasıl Satın Alınır?

Kurulacak sitede kullanıcıya sunulacak içerik yapısı ve konusu domain nasıl seçimi sorusunda öncelikli olarak göz önünde bulundurmalıdır. Bununla birlikte İnternet kullanıcıları arasında kolay ezberlenebilecek ve slogan niteliği taşıyabilecek bir yapıda olmalıdır. Türkçe karakter hatalarına ve alışkanlıkları da göz önünde tutularak, yapılacak domain belirlemeleri ile çok daha etkileyici bir seçim yapılabilir. Bununla birlikte günümüz Türkiye’ sinde hem güvenilir hem de ekonomik bir şekilde domain alımı yapılabilecek firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar arasında kişisel bilgi gizliliğini ve yanı sıra güvenli ödeme kanalları gibi koşulları sağlayan popüler firmaların tercih edilmesi çok önemlidir. Alan adı satın alımı aslında o alan adının belirli sürelerle kiralanmasıdır. Kiralama süreleri sonunda öncelikli hakkı mevcut sahibinde olacak şekilde yeniden kiralama yapılabilmektedir.

Alan adı açık arttırma sitesi için buraya tıklayın.

Kategoriler: Bilgi Bankası

Ercan Serdar ARSLAN

2014 senesinde kesin olarak web tasarım sektörüne giriş yapma kararı aldıktan sonra esa.gen.tr yi kurdum. Bir çok firmanın web sitesi ve reklam danışmanlığını üstlendim. Şimdi ise gelecekte hizmet vereceğim firmalar için daha fazla şey öğrenmek için çalışıyorum.

0 yorum

Bir cevap yazın

placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir